Polski oddział Microsoft w partnerstwie z Fundacją Szczęśliwej Drogi zainaugurował Program Edukacji Technologicznej dla wychowanków pieczy zastępczej.

Współpracę w tej dziedzinie rozpoczęli stażyści polskiego oddziału Microsoft na warsztatach z zarządzania budżetem domowym. Zachęcony zaangażowaniem młodzieży i satysfakcją stażystów z możliwości podzielenia się wiedzą, szef działu informatyki Piotr Bralski wraz ze swoim zespołem z entuzjazmem podchwycił pomysł rozwoju projektu i rozwinął go w długofalowy, kilkuetapowy program edukacji cyfrowej.

Program opiera się na wolontariacie kompetencyjnym, wykorzystującym pasje, zainteresowania i umiejętności pracowników i ma na celu rozwinięcie społecznych i cyfrowych kompetencji młodzieży.

Spotkania z technologią uświetnił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który zwrócił uwagę na konieczność kształtowania społecznych i zawodowych kompetencji wychowanków pieczy zastępczej w ich drodze ku samodzielności.

Gości przywitał z humorem i swadą Ronald Binkofski, dyrektor generalny i wprowadził w tematy spotkania.

Potem z inspirującą i niezwykle ciekawą prezentacją „Ja w krainie technologii”, wystąpił Rafał Czupryński – emanujący i zarażający swoją pasją.

Część edukacyjną rozpoczął Piotr Bralski wystąpieniem „Jak technologia może pomóc w nauce” i opowiedział gdzie i jak zdobyć wiedzę z różnych dziedzin wykorzystując nowe technologie a Magdalena Olek w prezentacji “Oszczędź czas i usprawnij zdobywanie wiedzy” przekazała garść wiedzy i praktycznych rad opartych na O365.

Musimy przyznać, że obawialiśmy się trochę reakcji młodych ludzi na takie tematy i na ilość wiedzy, którą zostali zbombardowani, i na dodatek zadaną pracą domową. Okazało się, że ta część konferencji spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony zarówno młodzieży, jak i jej opiekunów, o czym najdobitniej świadczy ilość wykonanych prac domowych, która spłynęła do organizatorów.

Najwięcej emocji dostarczyły prezentacje partnerów biznesowych Microsoft „Drony przejęły przestrzeń powietrzną” Macieja Jesionowskiego z PwC i „Wirtualna rzeczywistość z HoloLens Microsoft” Łukasza Leśniaka – niekwestionowanego zwycięzcy wzbudzenia emocji gości.

Najbardziej cieszą przygotowane i przesłane w konkursie prezentacje. Były zaskakujące. Jedne zadziwiały kreatywną formą, inne dojrzałą treścią, jeszcze inne piękną grafiką. Cieszymy się, że wszystkim autorom Microsoft ufundował nagrody, bo jesteśmy przekonani, że wszyscy na nie zasłużyli.

16 marca br. ponad 130 osób wzięło udział w inauguracyjnych “Spotkaniach z technologią”.

Rzecznik Praw Dziecka zauważył jak ważny jest rozwój potencjału młodych ludzi oparty na ich talentach, co w naturalny sposób podnosi ich poczucie własnej wartości i ułatwia odnalezienie się na rynku pracy.

Przed nami kolejne warsztaty, możliwość zdobycia certyfikatów przez naszych podopiecznych. Mamy nadzieję, że rozbudzone zainteresowania przełożą się na zaangażowanie w następne projekty.

Opinie uczestników

„Kiedy zapytałam, co im się najbardziej podobało, wszyscy odpowiedzieli – Wszystko! Spotkanie w siedzibie Microsoft pokazało młodzieży możliwości nowego podejścia do nauki w szkole i rozwijania zainteresowań. To wydarzenie w niecodziennym dla nas miejscu pozwoliło naszym uczniom spotkać ludzi z prawdziwą pasją, pokazujących szansę na zmianę życia tych młodych ludzi. Dziękujemy za zaproszenie naszych podopiecznych do świata ludzi tworzących nowe kierunki rozwoju, oni dotąd tak niewiele o tym wiedzieli.”

Elżbieta Miazek, Zastępca dyrektora Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny “Koło”

„Kontynuowanie warsztatów dla tych młodych ludzi to dla nas wielka przyjemność. Największą nagrodą za spędzony czas są uśmiechy na twarzach uczestników i nowe pomysły na rozwijanie ich pasji przy użyciu technologii i rozwiązań, które im zaprezentowaliśmy. Widzimy, że takie inicjatywy mają sens. Codziennie dostawaliśmy zadania domowe, maile z pytaniami czy już są wyniki konkursu i prośby o kolejne projekty.”

Pamela Chmielowska, stażystka prowadząca warsztaty, teraz pracownica Microsoft

“Bardzo ważne spotkanie pokazujące młodym ludziom, że świat jest dla nich szeroko otwarty, że mogą poradzić sobie ze wszystkimi przeszkodami. Można to osiągnąć wytrwałością, zaangażowaniem i ciężką pracą. Ale to co najważniejsze to rozwijanie zainteresowań i talentów, bo one są podstawą sukcesu.”

Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka